Üniversiteye Giriş Tek Sınav! YGS ve LYS Ayrımı Kalkıyor

Üniversiteye Giriş Tek Sınav! YGS ve LYS Ayrımı Kalkıyor

Üniversiteye Giriş Tek Sınav! YGS ve LYS Ayrımı Kalkıyor. Yıllardır üniversiteye girmek isteyen öğrenciler için uygulanan, üniversiteye giriş ilk adımı YGS(Yükseköğretime geçiş sınavı) ve LYS(Lisans Yerleştirme Sınavı) artık tek sınav olarak uygulanmaya başlanacak.

Kısaca anlatmak gerekirse mühendislik fakültesine girmek isteyen bir sayısal öğrencisi öncelikle YGS den 180 puan barajını geçmesi gerekiyor. Ardından ise LYS de Matematik ve Fen oturumlarında 180 barajını geçtiği takdirde yerleştirme puanları hesaplanıyor. Yani toplamda en az 3 sınava girmesi gerekiyordu. Bu sınavlar içinse belli ücretler yatırıldığı için hem maddi hemde manevi olarak öğrenci etkileniyor. Ayrıca çift aşamalı sınav sisteminde tüm oturumlara katılan bir öğrenci düşünüldüğünde 6 kez sınav stresi yaşanmış oluyor. Bu kadar sorun yaşatıyor olsa da başarının ölçülmesi açısında iyi bir sistemdir.

Üniversiteye Girişte Tek Sınav

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın son açıklamasında yeni sınav sisteminde değindi. Puan türleri 18 den 4 e indirilecek, bunlar ise sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil olacak. Oturum sayısı 1 e düşecek ve bir hafta sınav tamamlanacak.

Yekta Saraç’ın açıklaması

“Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız. 18 puan türünü azaltmaya gidiyoruz”

 

6 okunma