Üniversite Giriş Puanı Nasıl Hesaplanır?

Üniversite Giriş Puanı Nasıl Hesaplanır?

Hedeflemiş olduğumuz üniversitede eğitim görebilmek için ilk olarak üniversiteye geçiş sınavlarında belirli bir başarıyı elde etmiş olmamız gerekmektedir. Bu başarı kişiden kişiye ve bölümden bölüme değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişim ve başarılı ya da başarısız sayılma durumu kişinin bu sınav sonunda almış olduğu puanlara göre belirlenecektir. Üniversiteye giriş puanının hesaplanmasında ise birtakım kriterler önem göstermektedir. Birçok etkene göre puanlar belirlenecektir. Şimdi gelin bu puanların nasıl belirleneceğini beraber inceleyelim.

  • Üniversiteye giriş puanı hesaplanırken ilk olarak adayların kendisine yöneltilen sorulardan kaç tanesine doğru kaç tanesine yanlış yanıt verdiği hesaplanır.
  • 4 adet yanlış sorunun bir adet doğru sorunun varlığını ortadan kaldırması sebebi ile doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılır.
  • Sınavlarda adaylara yöneltilen soruların zorluk ve kolaylık derecesine göre bazı sorular birçok aday tarafından doğru cevaplanabilecekken bazı sorular kısmen daha kolay olması sebebi ile daha çok aday tarafından doğru cevaplanabilecektir. Bu durumda daha az kişi tarafından çözüme kavuşturulan soruların standart sapması diğer sorulara göre daha yüksek olacağından adayın puanının belirlenmesindeki etkisi daha yüksek olacaktır.
  • Önemli olan diğer bir nokta ise puan türleridir. Üniversitelerin birçok bölümü farklı puan türlerine gör öğrenci alımı yapmaktadır. Bu puan türlerinin farklı olarak belirlenmesinde ise derslerin önemi vardır. Örneğin kimi puan türünde fizik dersinde doğru olarak cevaplanmış olan soru sayısının önemi daha yüksek iken bir başka puan türünde bu dersin fizik değil de edebiyat olması mümkündür.
  • Son olarak adayların ham şekilde hesaplanmış olan puanlarına bir de lise diploma notunda belirtilen başarı puanlarının belirli katsayılarla çarpılmasıyla elde edilen puanlar eklenecektir.

Bu kriterlere göre oluşturulan puanlar ise adayların üniversiteye giriş puanı olacaktır.

29 okunma