PUAN TÜRÜ DEĞİŞEN ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ

PUAN TÜRÜ DEĞİŞEN ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ

Zorlu bir sınav hazırlık maratonundan sonra bizi bekleyen sınava girdik ve mesleğimiz için ilk ve belki de en büyük adımı atmış olduk. Sonuçların da ÖSYM’nin sitesinde açıklanması ile birlikte tercih dönemi başlamış oldu. Tercihler hem hayatımızı tümüyle etkilemesi hem de karmaşık ve zorlu olması sebebiyle çok büyük önem taşımakta, titizlikle yapılması gerekmektedir. Üniversite puan türü ve başarı sıralamasına göre yapılan bu tercihlerde dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Şu an için belki de bunlardan en önemlisi sürekli değişen bölüm puan türleridir. Şayet bu değişimlere dikkat etmez ve daha önce belirlenmiş olan üniversite puan türüne göre tercih yaparsanız yapmış olduğunuz bu hatalı tercih sonrasında hak ettiğiniz bölümlere yerleşememeniz olasıdır. Dilerseniz gelin bu değişen puan türlerini beraber inceleyelim.

  • İlk olarak daha önce YGS-4 puan türü ile alım yapmakta olan İlahiyat Bölümü’nün bu sene TS-1 puan türü ile alım yaptığını görmekteyiz.
  • Aynı şekilde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri adlı bölüm geçmiş senelerde YGS-1 puan türü ile alım yapmış olduysa da artık MF-1 puan türü ile alım yapacaktır.
  • Puan türü değişen diğer bir bölüm ise Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliğidir. Bu bölüm eskisi gibi YGS-6 puan türü ile değil TM-2 puan türü ile alım yapacaktır.
  • Kimya Öğretmenliği bölümünü tercih edecek adayların artık YGS-2 ile değil MF-3 puan türü ile tercih yapmaları gerekecektir.
  • Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü de artık YGS-5 puan türü ile değil TS-1 puan türü ile alım yapmaktadır.
  • Üniversite puan türü değişen son bölüm ise bu sene Özel Eğitim Öğretmenliği olmuştur.

Bu bölüm artık YGS-4 puan türü ile değil TS-1 puan türü ile alım yapmaktadır.

26 okunma