LYS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

LYS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Hepimiz yaşımız kaç olursa olsun geleceğe dair planlar yapmaktan bir an bile vazgeçmeyiz. Bu planlar küçük yaşlarda başlar ve hayatımız sonlanana kadar devam eder.  Her konuda yaptığımız planların kurduğumuz hayallerin en önemlisi ve en çok çaba gösterdiğimiz ise şüphesiz ki meslek hayatımızdır. Hayalimizdeki mesleğe sahip olabilmek, bunun eğitiminin verildiği güzel okullarda eğitim görebilmek için yıllarca çalışır ve sınavlara gireriz. Bu sınavlardan aldığımız puanlar ile de hayalimizdeki okulu seçeriz. İşte tam da burada, hayatımızın geri kalanını şekillendirirken doğru lys tercihleri çok büyük önem taşımaktadır. Peki, bu tercihleri ne zaman ve nasıl yapmalıyız bunu beraber inceleyelim.

Öncelikle lys tercihlerinin ÖSYM ana sayfasında yayınlanmış olan tercih kılavuzuna göre yapılması gerektiği bilinmelidir. Aksi halde yanlış bir şekilde yapacağınız tercihlerle istemediğiniz bir okula yerleşebilir ya da yerleşmeye hak kazanabileceğiniz bir okula hatalı tercih sebebiyle yerleşemeyebilirsiniz. Tercihler ise ÖSYM’nin sitesinde yayınlanan kılavuza göre 18 Temmuz 2017- 26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılabilecektir. Tercih listeleri elektronik ortamda sisteme girilerek kolay bir şekilde hazırlanabilecektir.

Her fakülte ve bölümü kendisine özgü bir puan türü ile alım yapmaktadır. Adaylar kendi sonuç sayfasındaki bu puan türünde belirlenmiş olan puan ve başarı sıralamasına göre tercih yapacaklardır. Bazı bölümler sadece YGS puan türü ile alım yaparken bazı bölümlerde ise LYS puanları da göz önde bulundurulmaktadır. İlk ihtimalde adayların lys tercihlerini yapabilmek için 150 puan barajını aşması gerekliyken, ikinci ihtimalde ise bu puan barajı 180 olmaktadır. En sağlıklı şekilde adayların tercihlerini yapabilmesi ve diledikleri üniversiteye yerleşebilmeleri için puandan ziyade başarı sıralamalarını dikkate almaları gerektiğini bilmeleri gereklidir. Çünkü puanlar sınav zorluk ve kolaylık seviyesine göre büyük değişiklikler gösterebilecekken başarı sıralamalarındaki farklılık bu kadar fazla olmayacaktır.

21 okunma