• Anasayfa »
  • LYS »
  • LYS – Ağırlıklı puan türleri, Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık

LYS – Ağırlıklı puan türleri, Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık

LYS – Ağırlıklı puan türleri

Üniversiteye geçiş için en önemli sınav olan LYS’de toplam 4 adet bölüm bulunur. Bunlar; sayısal (MF), sözel (TS), eşit ağırlık (TM) ve yabancı dil (DİL) dir. Bu bölümler de derslerin ağırlıklarına göre kendi içinde bölünür.

Sayısal

MF- 1: MF- 1, matematik ve geometri ağırlıklıdır. Bu derslerdeki net sayısı adayın puanına daha çok katkı yapar. Üniversitelerin matematik ağırlı bölümleri MF- 1’den öğrenci alır.

MF- 2: Bu puan türünde ise fen bilimleri dersi olan fizik, kimya ve biyoloji netleri adaylara daha fazla katkı yapar. Üniversitelerin fen bilimleri bölümlerine MF- 2 puan türü ile geçiş yapılır.

MF- 3: MF -3 de MF- 2 gibi fen ağırlı bir puan türüdür. Üniversitelerin tıp, eczalık gibi sağlık bölümlerine giriş yapılabilir.

MF- 4: Sayısalcıların en çok dikkat ettiği bölümdür. Matematik ve fizik netleri adaylara daha fazla katkı sağlar. Üniversitelerin teknik bölümleri MF- 4 ile öğrenci kabul eder.

Sözel

TS- 1: TS-1; tarih, coğrafya ve felsefe netlerinin adaylara daha fazla katkı yaptığı bölümdür. Coğrafya öğretmenliği, ilahiyat gibi bölümler TS- 1 puanı ile öğrenci kabul ederler.

TS- 2: Diğer bir sözel puanı olan TS- 2’de edebiyat ağırlıklı olmak üzere tüm dersler önemlidir. Geçen sene yapılan değişiklikle iletişim, sanat ile birlikte edebiyat, tarih ve Türkçe öğretmenliğinde bu puan türü ile tercih yapılır.

Eşit Ağırlık

TM-1: İktisadi ve idari bilimler fakültelerine giriş için gerekli olan puandır.

TM-2: Geçen seneye kadar en çok tercih edilen puan türüydü. Fakat hukuk ve kamu yönetimi TM- 3’ten öğrenci almaya başlayınca, öğrenciler tarafından daha az tercih edilir oldu. Edebiyat ve Matematik netleri TM- 2’de belirleyici derslerdir.

TM-3: Kamu yönetimi ve hukuk bölümlerinin TM- 3’e geçmesiyle şu an en çok tercih edilen puan türüdür.

56 okunma