KPSS Lisans Önlisans Ortaöğretim Kadro ve Kılavuzu Tercih Rehberi

KPSS Lisans Önlisans Ortaöğretim Kadro ve Kılavuzu Tercih Rehberi

KPSS Kamu personeli seçme sınavı kamu kurum ve kuruluşların eksik personellerini karşılamak amacıyla ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınavdır.
KPSS ye Lisans Önlisans Ortaöğretim olarak 3 farklı zorlukta girebilirsiniz. Üç alan için soru zorluk dereceleri farklıdır ki amaçta zaten budur. Bir lise mezunu ile üniversite mezunu aynı bilgilere sahip değillerdir. Her iki senede bir yapılmakta olan Kamu personeli seçme sınavlarında alınan puanlar da aynı şekilde 2 yıl geçerli olmaktadır. Bu yazımızda genel olarak KPSS Lisans Önlisans Ortaöğretim Kadro ve Kılavuzu Tercih Rehberi ne değineceğiz.

Okurken KPSS ye girebilir miyim?

Yani 2016 da girdiğiniz KPSS sonucu ile 2017 de tercih yapabilirsiniz.

Bu sayede okulların son senesinde okuyanlar yani mezun olmamış kişilerde sınava girebilmektedir. Eğer lise 4 e geçtiyseniz (12.sınıf) ve o sene Kamu Personeli Seçme Sınavı düzenleniyorsa o sınava girebilirsiniz. Girdiğiniz o sınavdan aldığınız puanı ise seneye kullanabilirsiniz. Aynı şekilde önlisans da 2.sınıfa geçmiş olmak ve lisans eğitiminde de 4.sınıfa geçmiş olmanız gerekmektedir. Yalnız başvurup iyi puan aldığınız takdirde ertesi sene tercih yapmak istiyorsanız, okulunuzdan mezun olmanız gerekmektedir.

2016 KPSS Tercih robotu Kılavuzlar ve kadrolar

2016 Yılında yapılmış olup geçtiğimiz aylarda sonuçları açıklanan KPSS için resmi olarak 21 Aralıkta açıklanması beklenen kılavuzlar ve kadrolar için memurlar.net bir liste paylaşmıştır. Tabi ki bu liste resmi değildir fakat aşağı yukarı bu şekilde olması beklenmektedir.

Ayrıca eğer bu tarihi beklemek istemezseniz buraya tıklayarak (2017 KPSS Tercih kılavuzu) e-devlet üzerinde bulunan kpss tercih robotuna göz atabilir. Devlet personel başkanlığı tarafından yayınlanan kendinize uygun kadroları ve sayılarını öğrenebilirsiniz.

Son olarak kendi branşınızda kaçıncı sırada olduğunuz öğrenmek isterseniz ais.osym.gov.tr adresinden sisteme giriş yapıp başvurularım sekmesinde KPSS başvurusuna tıklayıp açılan sayfadaki en sağdaki linkten branşınızı eçip kaçıncı olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

KPSS Lisans Önlisans Ortaöğretim Kadro ve Kılavuzu Tercih Rehberi adlı yazımız ile bilgilendirmeye çalıştık. yeni yazılarımızda görüşmek üzere sağlıcakla kalın osymbilgi.com u takipte kalın.

211 okunma