KPSS Alan Testleri Nelerdir? ÖABT, DHBT, Hukuk, İşletme

KPSS alan testleri

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev almak üzere KPSS’ye giren adaylar, atanma sırası gelene kadar farklı aşamalardan geçer. Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu kişiler 120 sorudan oluşan bir sınav ile kamu personeli olabilirler.

Bunun dışında bazı alanlarda yükselmek ya da kadrolu olmak için başka sınavlardan da başarılı olmak gerekir. Genel olarak branş arası eleme için yapılan bu sınavlar farklı günlerde tek oturum halinde yapılır. Bu sınavlardan bazısı isteğe bağlıyken bazılarına girilmesi zorunludur.

Adayların gireceği KPSS alan testleri aşağıdaki gibidir. .

Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı (ÖABT)

ÖABT, branş öğretmenlerinin, kamuda atanması için girmesi gereken bir sınavdır. Sınav 2 bölümde, toplam 50 sorudan oluşur. 50 sorudan, 40’ı Alan Bilgisi, 10’u ise Alan Eğitiminden gelir. Sınav süresi ise 75 dakikadır

Eğitim Bilimleri Sınavı

Eğitim fakültelerinden mezun olmuş ya da bölümünü okuduktan sonra formasyon almış öğretmen adaylarının girmesi gereken bir sınavdır. Eğitim bilimleri testinde toplam 80 soru bulunur. Adaylara 80 soru için verilen süre ise 100 dakikadır..

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı(DHBT)

Bu sınav, Diyanet’e bağlı din hizmetlerinde personel olarak atanmak isteyen adayların, puan hesaplamasında kullanılır. Bu nedenle sınava girilmesi mecburidir. Sınav 40 sorudan oluşur, süresi ise 60 dakikadır.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler Sınavı:

İlgili alanlarda yükselmek isteyen kişiler, 5 bölümden oluşan toplam 150 soruluk bu sınava girebilirler. Zorunlu bir sınav değildir, isteyen kişiler başvurabilir.

Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye ve Muhasebe Sınavı

İlgili alanlarda yükselmek isteyen kişiler için yapılan bir sınavdır. Girilmesi mecburi değildir. Sınav, 5 bölümden 30’ar soru olmak üzere toplam 150 sorudan oluşur. Adaylara 150 soru için verilen süre ise 160 dakikadır.

30 okunma