JANDARMA ASTSUBAY TEMEL EĞİTİM KURSU VE SINAVI

JANDARMA ASTSUBAY TEMEL EĞİTİM KURSU VE SINAVI

Ülkemizin huzur ve güveni yıllardır kahraman Türk polisi ve askerleri tarafından sağlanmaktadır. Ülkenin asayiş ve güvenliğinin yaklaşık %90’ı ise Jandarma Genel Komutanlığı personeli tarafından karşılandığını hepimiz bilmekteyiz. Askerlerimiz ise bu zorlu görevi yerine getirmek için birçok zorlu eğitimden geçmekte ve aynı zorluklarla mesleklerini icra etmektedirler. Bu zorlu eğitimlerden biri de Jandarma Astsubay Etiğim Kurslarıdır. Şimdi dilerseniz bu kursların nasıl, ne zaman ve ne şekilde gerçekleştirildiğini gelin beraber inceleyelim.

Öncelikle Jandarma Astsubay Eğitim Kurslarının askeri okul kapsamında verilen kurslar olduğunu söyleyebiliriz. Bu eğitim süresince adaylar meslek hayatı boyunca kullanacakları ve ihtiyaç duyacakları bilgi ve becerileri ile donatılırlar. Eğitimler sözlü, yazılı ve pratikler şeklinde gerçekleştirilir. Kimi zaman teorik olarak verilen bilgiler kimi zaman uygulamalı olarak gösterilir. Eğitim süresi boyunca adaylara verilen eğitimin yanında bir takım imkânlar da sağlanır. Bunardan ilki ve en önemlisi bu süre boyunca parasız ve yatılı okulda konaklamalarıdır. Eğitim devam ettikçe sadece konaklamaları karşılanmayacak aynı zamanda cep harçlıkları da devlet tarafından adaylara ödenecektir. Sonrasında bu eğitimi ve sınavı başarı ile tamamlamaları halinde adaylara hak etmiş oldukları aylıklar bağlanacaktır.

Belirlenmiş olan eğitim ve sınavlara kimlerin katılabileceği Jandarma Genel Komutanlığı’nca yayınlanan kılavuzda açıkça belirlenmiştir. Ayrıca sınavların hangi tarihte yapılacağı başvuru şekilleri ve ücretleri de bu kılavuzda belirlenmiştir. Adaylar bireysel olarak internet aracılığı ile başvuru yapabilecektir. İlk aşama adaylara ÖSYM tarafından uygulanan yazılı sınav aşamasıdır. Bu sınavı başarı ile tamamlayan adalar ikinci aşamaya da geçmeye hak kazanacaklardır. İkinci aşama ise seçme sınavlarıdır. Sınav öncesi belirlenen koşullara göre adaylar sağlık kontrolünden geçirilecektir. Sağlık muayenesi sonucunda “Muvazzaf Astsubay Olur” şeklinde bir sağlık raporunun alınabilmesi şarttır.

152 okunma