EKPSS NEDİR, KİMLER KATILABİLİR?

EKPSS NEDİR, KİMLER KATILABİLİR?

EKPSS, Hayalimizdeki hedeflere ulaşmak için küçük yaşlardan beri çaba gösteririz. Bu hedeflerden en somut olanı ve en son basamaktaki ise hayal ettiğimiz meslektir. Öncelikle zorlu sınav maratonlarından geçerek mesleki eğitim alabileceğimiz okulları kazanırız. Sonrasında ise bu eğitimi başarı ile tamamlayabilmek için birçok dersin yoğunluğu altında eziliriz. Tam “Bu süreçler bitti, artık mesleğim icra edebilirim” derken karşımıza son bir sınav çıkar. İşte bu sınav tahmin ettiğiniz zere KPSS’dir.  Kamu personeli olmak için gireceğimiz bu sınav bir de engelli adaylar için EKPSS adında yapılmaktadır. Peki, nedir bu sınav gelin beraber inceleyelim.

Adaylar bu sınavdan aldıkları puanlara ve engel durumlarına göre kamuda kendilerine uygun bir kurumda çalışmak üzere belirli işlere yerleştirileceklerdir. EKPSS ülkemizde 81 il merkezinde eş zamanlı olarak belirlenen gün ve saatte yapılmaktadır. Sınava giren kişiler genel yetenek ve genel kültür alanlarından kendilerine yöneltilmiş olan toplam 60 adet soruyu cevaplandıracaklardır. Bu soruların dağılımı ise;

Genel Yetenek testlerinde

  • Türkçe -15
  • Matematik -15

Genel Kültür testlerinde

  • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi-10
  • Temel Yurttaşlık Bilgisi-6
  • Türk Kültür ve Medeniyetleri- 3
  • Türkiye Coğrafyası -5
  • Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konular- 6 soru olacak şekildedir.

Peki, bu sınava kimler girebilir, bu sınavdan yararlanabilmek için hangi niteliklere sahip olmak gerekmektedir? Öncelikle engelli kelimesinin tanımının doğru yapılması ve doğru bilinmesi gereklidir. Engelli kişi, doğuştan veya yaşamını idame ettirdiği süre boyunca bedensel, zihinsel ya da ruhsal olarak yeteneklerinin bir rahatsızlık sebebiyle kısıtlandığı kişidir. Bu kişiler engel durumlarının %40 oranını aştığını ve bu engellerinin herhangi bir işte çalışmalarına karşılık sorun teşkil etmeyeceğini bir sağlık raporu ile belgelerlerse bu durumda EKPSS sınavına girmeye hak kazanırlar.

17 okunma