ALES te Değişiklik, YÖK Tarafından Önemli Değişiklik

ALES te Değişiklik, YÖK Tarafından Önemli Değişiklik

ALES te Değişiklik, YÖK Tarafından Önemli Değişiklik YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre, soru sayılarında ve sınav süresinde değişikler yapıldığı, geçerlilik süresinde de değişiklik yapıldığı bildirildi.

Yök’ün yaptığı açıklamaya göre soru sayıları azaltıldı ve sınav süresi kısaltıldı. Sınavın geçerlilik süresi de 3 yıldan 5 yıla çıkarıldığı açıklandı.

YÖK, SÖZEL-1 ile SÖZEL-2 ve SAYISAL-1 ile SAYISAL-2 testleri arasındaki ayrımı kaldırdı. 4 testten oluşan ALES, Sözel ve Sayısal olarak 2 testten oluşacak. Ayrıca testlerin içeriğinde de düzenlemeler yapıldığı açıklandı.

ALES Test İçerğinde de Değişiklik

ALES sözel testi, sözcükte, cümlede ve parçada anlam, cümle ve metni tamamlama, kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altında yer alan sorulardan oluşacak. Burada adayların temel dil bilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanıyor.

ALES sayısal testi ise temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma, tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecek. Adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerileri ölçülecek.

ALES Soru Sayısı ve Süresi Azaltıldı

Ales soru sayısı ise 160 sorudan 100(50’şer) soruya düşürüldü. Soru sayısının ardından sınav süresi de 180 dakikadan 150 dakikaya düşürüldü, fakat soru başına düşen süre uzadı. Ayrıca eşit ağırlık puan hesaplamalarının daha adil olması adına sayısal ve sözel puan yüzdeleri %50 olarak belirlendi.

Yeni ALES düzenlemeleri ise gelecek ayda uygulanmaya başlanacak.

Ayrıca ALES nedir hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

19 okunma