ALES Nedir? Konuları Neler? Soru sayısı, Puan Türleri

ALES Nedir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), akademik personel olmak, doktora veya lisansüstü eğitim almak için girilmesi gereken sınavdır.  İlkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda 2 kez ÖSYM tarafından yapılır. Sınavda alınan puanın geçerlik süresi ise 3 yıldır.

ALES test içeriği

Toplam 4 bölümden oluşan ALES; sözel- 1 ve sözel- 2, sayısal- 1 ve sayısal- 2 bölümlerinden oluşur. Sorular genelde analitik zeka ile çözülebilen sorulardır. Böyle bir durumda sınavın kolay olacağı düşünülse de özellikle sözel öğrencileri için sınavın sayısal kısmına ciddi bir hazırlık yapılması gerekir.

ALES’te kaç soru var?

ÖSYM’nin düzenlediği ALES’te toplam 160 soru bulunur. Ancak adaylar 4 bölümün 3’ünden mesul olduğu için 120 soru üzerinden sınava girerler. Adaylara 120 soruyu çözmesi için verilen süre ise 150 dakikadır.

ALES puan türleri

Sayısal Puan Türü: Sayısal puan türünü kabul eden bir programa başvuran adaylar; sayısal- 1, sayısal-2 ve sözel- 1 bölümlerinden sınava girer. Sözel- 2 bölümü adaylara herhangi bir ek puan getirmez.

Sözel Puan Türü: Sözel puan türünü kabul eden yüksek lisans programları için adaylar; sözel-1, sözel- 2 ve sayısal- 1 bölümünden sınava girer. Sayısal- 2 bölümü sözel öğrencilere ek puan getirmez.

Eşit Ağırlık Puan Türü: Eşit Ağırlık puan türü, sayısal puan türü ile aynıdır. Yüksek lisans programında eşit ağırlıklı puanı kabul eden programlara girecek adayların sınavda; sayısal-1, sayısal- 2 ve sözel- 1 bölümünü çözmeleri gerekir. Sayısalda da olduğu gibi sözel- 2 bölümü eşit ağırlık puan türüne etki etmez.

ALES’i kazanan nerelerde çalışabilir?

Öğretim ve araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim planlayıcı olarak çalışabilir. Bunun dışında ALES, tezli yüksek lisans için de önemlidir. Öğrencilerin Yüksek Lisans Puanı oluşturulurken ALES sonuçları da dikkate alınır.

43 okunma